IV Warsztaty Pisania Ikon na Jasnej Górze

4 - 11 września 2020 roku

Zapraszamy na IV edycję warsztatów pisania ikon na Jasnej Górze w terminie od 4 do 11 września 2020 roku. Warsztaty będą odbywać się w Domu św. Kaspra, ul. Mąkoszy 1.

W tym roku proponujemy następujące grupy warsztatowe i wykładowców:

 1. Częstochowska Ikona Matki Bożej – grupa początkująca.

W grupie tej poznajemy technikę malowania, jaką jest naturalna tempera jajeczna oraz podstawy wykonania pozłoty na olej (klej olejowy). Uczymy się specyfiki twarzy i cieniowania. Poznajmy i wykonujemy ornamenty. 

 1. Pneumatofora – grupa początkująca i średniozaawansowana

W tej grupie będziemy uczyć się wykonania ikony Pneumatofory (MB Niosącej Ducha). Poznamy jej specyfikę, cieniowanie. Technika tempery jajecznej.

 1. Pozłotnictwo – grupa zaawansowana

Nauka pozłoty na bolus oraz polerowania złota na ikonie. Uczestnicy wykonają pod okiem wykładowcy pozłotę na bolus (glinkę) i spolerują złoto. To jedna z najszlachetniejszych technik złocenia. W tej grupie uczestnicy ikonę kończą sami (malowanie wykonują sami). Mogą wybrać pełną ikonę częstochowską, lub wykonać Twarz Matki Bożej.

 1. Technika zdobienia puncami – zaawansowana

Uczestnicy nauczą się wykonywać zdobienia puncami na „miękkim lewkasie”, czyli zaplanować i wykonać głębokie wzory za pomocą puncyn. Malowanie ikony wykonają sami.

 1. Wybrana ikona poszukiwanie współczesne – zaawansowani

Do tej grupy zapraszamy osoby jakie pod okiem wykładowców chciałby odważyć się na poszukiwanie nowej formy wzorując się na sposobach cieniowania Rublowa, łączeniu kolorów, delikatności cieniowań, używania past pigmentowych. Do warsztatu proponujemy ikonę bł. Euzebiusza. Jest to dobry moment na uczenie założyciela i organizatora Zakonu Świętego Pawła I Pustelnika (Paulinów ) w 750 rocznicę od dnia śmierci bł. Euzebiusza.

We wszystkich grupach uczestnicy otrzymają całe potrzebne wyposażenie, by wykonać ikonę na desce o wysokości 40 cm. Będą to gotowe deski z rzeźbieniem, narzędzia jak pędzle, paletki, agaty, kleje, glinki. Uczestnicy jedynie zostaną poproszeni o zabranie ze sobą kilku rzeczy, które mają w domu.

WYKONANE IKONY UCZESTNICY ZABIERAJĄ DO DOMU! Resztę sprzętów będą mogli w razie potrzeby wykupić po niskich cenach. Każdy uczestnik będzie miał też dostęp do warsztatów online.

UWAGA! Grupa zostanie otwarta kiedy będzie miała 5 uczestników. Jeśli dana grupa nie osiągnie tej liczby, może zostać odwołana. Uczestnicy mogą przejść wtedy do innych grup. Dlatego bardzo prosimy, by promować warsztaty i zachęcać do uczestniczenia.

Galeria warsztatowa technik:

 

Kto prowadzi warsztaty

o. Sylwan Marcin Wirkowski – paulin – sprawuje opiekę duchową

Hubert Kampa – prezes Fundacji IBA – warsztat początkujący, złotniczy, zawansowany

Aleksander Pankovets – wiceprezes Fundacji IBA – warsztat z puncynami, początkujący i zaawansowany

Adam Zapora – artysta ikonograf – warsztat z Pneumatoforą, podstawowy i zaawansowany

Więcej informacji o wykładowcach na dole strony.

Jeśli nastąpi duże zainteresowanie warsztatami, zostanie zaproszony prof. Roman Vasylyk założyciel Akademii Sztuki Sakralnej ze Lwowa, lub inny artysta ze Lwowa.

 

Opłaty za warsztat:

Grupy: 1,2,5 – całość warsztatu 1100 zł

Grupy: 3 i 4 – całość warsztatu 1350 zł

Opłata za warsztat zawiera: opłata za salę, opłatę noclegów wykładowców, opłatę za wykorzystanie złota i innych narzędzi, opłatę za gotowe deski z rzeźbieniami i ramą oraz inne, opłata za stolik kawowy. Oraz jeden rok korzystania z dostępu do szkoły online na naszej stronie.

Reszta zebranego dochodu jest w pełni przeznaczona na działania statutowe fundacji ( w tym roku szczególnie dla szkoły w Ayos (Kamerun, Arfryka). >>Tu<< możesz zobaczyć działania fundacji.

Uczestnicy, którzy już brali udział w warsztatach otrzymają zniżkę 250 zł za warsztaty.

 

Opłata za nocleg i wyżywienie:

Wyżywienie na czas warsztatów to 360 zł (śniadanie, obiad, kolacja, stolik kawowy)

Dostępne są pokoje 1,2 i 3 osobowe.

Pokój jednoosobowy 80 zł/ dzień

Pokój dwuosobowy 55 zł/dzień

Pokój trzyosobowy 50 zł/dzień

 

Warsztaty trwają 8 dni. Za całość pobytu z wyżywieniem:

1 osobowy – 640 zł + 360 zł = 1000 zł

2 osobowy – 440 zł + 360 zł = 800 zł

3 osobowy – 400 zł + 360 zł = 760 zł

UWAGA! Istnieje możliwość uczestniczenia z własnym noclegiem. Wtedy należy opłacić obiad i kolację oraz dołożyć się do opłaty sali i stolika. Szczegóły podane w tabeli opłat na stronie sklepu.

 

Zasady przyjęcia na warsztaty i uczestnictwa

 1. Wypełnij formularz zgłoszenia i prześlij go na adres emial: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Formularz pobierzesz >>TU<<

 1. Po otrzymaniu naszej zgody na uczestnictwo w warsztatach, korzystając ze sklepu opłać warsztaty i noclegi. Na stronie masz możliwość wyboru ile chcesz opłacić w danym czasie. Opłatę możesz podzielić nawet na 4 części. Wystarczy wybrać opcję z tabeli.

Terminy opłacenia:

Do 15 czerwca 2020 roku należy opłacić przynajmniej ¼ noclegów oraz ¼ warsztatu.

Termin ten jest bardzo ważny, gdyż musimy zarezerwować pokoje.

Do 15 lipca 2020 roku należy wnieść minimum połowę wszystkich opłat.

Do 30 lipca 2020 roku należy wnieść całość opłaty.

 

Zasady zwrotów opłat, regulamin:

 1. Jeśli opłaciłeś warsztaty a na nie przyjedziesz, nie otrzymasz zwrotu opłaty. Zwrot może zostać uwzględniony tylko w specyficznych i udowodnionych przypadkach jak: choroba, wydarzenie losowe powodujące niemożliwość przybycia (nie zwracamy pieniędzy bo ktoś nie otrzymał urlopu).
 2. Jeśli opłacisz część warsztatu i pokoi wymaganą do 15 maja i 30 czerwca a okaże się, że musisz odwołać uczestnictwo, otrzymasz pełny zwrot opłaty kiedy zgłosisz to 30 czerwca. Jeśli odwołasz po 30 czerwca, otrzymasz zwrot opłaty za nocleg i zwrot opłaty za warsztat ale z potrąceniem kwoty za zamówione materiały (ok. 400 zł).
 3. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz się do nas zwrócić z problemem jaki się pojawił i wspólnie możemy poszukać rozwiązania. To czego nie lubimy to pretensjonalność i brak dialogu.
 4. Jeśli twoja grupa zostanie odwołana (będzie wiadomo 30 czerwca) to otrzymasz zwrot całkowity, lub propozycję przejścia do innej grupy.

 

>>TU<< znajdziesz możliwość opłaty warsztatów

 

Zapraszamy do wspólnego przeżywania warsztatów na Jasnej Górze! 

Warsztaty mają charakter rekolekcyjny!

Zapraszamy do kontaktu mailowego: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz telefonicznego 573596130

 

 

PROWADZĄCY WARSZTATY

Są to nasze IV warsztaty. Mamy coraz większe doświadczenie jak je prowadzić by były jednoczenie rekolekcjami i poznaniem technik. Najważniejsze, by każdy uczestnik doświadczył ikony duchowo. Na każdych warsztatach zadziwia nas działanie Matki Bożej i niesamowite doświadczenia uczestników. Każde takie doświadczenie jest niezwykle budujące. Już cieszymy się na kolejne spotkanie! To naprawdę szczególny czas w miejscu, gdzie od wieków czci się najważniejszą dla polaków Częstochowską Ikonę Matki Bożej a cuda i wieki historii widzi się na ścianach. Samo miejsce jest już niezwykłe. Możliwość uczestniczenia w Apelach Jasnogórskich, Mszy świętej w kaplicy obrazu, wydarzeniach na Jasnej Górze. I cisza warsztatu...

 

o. Sylwan Marcin Wirkowski

paulin

Hubert Kampa "El'azar"

Prezes Fundacji IBA.

Od dziesięciu lat zaangażowany w swoim warsztacie ikonograficznym.

Uczestnik międzynarodowych plenerów ikonografii. Współzałożyciel Charytatywnych Warsztatów "ELEOS".

Zobacz stronę pracowni: www.elazaricon.pl

 

Aleksander Pankovets

Wiceprezes Fundacji IBA

Ukończył Transkarpathian Art Institute

(Adalbert Erdeli`s College of Art)

Specjalista w dziedzinach fotografii, ikonografii, zdobnictwa, ikonografii współczesnej, malarstwa.

Zobacz stronę i realizacje: orthodoxart.tumblr.com

 

 

Adam Zapora

Historyk sztuki, artysta plastyk, ikonograf.