Warsztaty OnLine

 

 

Video kursy pisania ikon ....

ZOBACZ...

Warsztaty

 

Stacjonarne kursy pisania ikon...

ZOBACZ...

 

IV Warsztaty Pisania Ikon na Jasnej Górze

1 - 8 września 2020 roku

Zapraszamy na IV edycję warsztatów pisania ikon na Jasnej Górze w terminie

od 1 do 8 września 2020 roku.

Warsztaty będą odbywać się w

Dom Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego - Jasna Góra, ul. Wyszyńskiego 12, Częstochowa.

Rozpoczęcie o godz. 16.00

W czasie warsztatów obowiązuje forma rekolekcyjna. Duchownym prowadzącym jest o. Sylwan Wirkowski - Paulin

UWAGA! Z powodów epidemii obowiązują szczególne zalecenia, prosimy zapoznać się z tekstem poniżej.

W tym roku proponujemy następujące grupy warsztatowe i wykładowców:

 1. Częstochowska Ikona Matki Bożej – grupa początkująca.

W grupie tej poznajemy technikę malowania, jaką jest naturalna tempera jajeczna oraz podstawy wykonania pozłoty na olej (klej olejowy). Uczymy się specyfiki twarzy i cieniowania. Poznajmy i wykonujemy ornamenty. 

 1. Pneumatofora – grupa początkująca i średniozaawansowana

W tej grupie będziemy uczyć się wykonania ikony Pneumatofory (MB Niosącej Ducha). Poznamy jej specyfikę, cieniowanie. Technika tempery jajecznej.

 1. Pozłotnictwo – grupa zaawansowana

Nauka pozłoty na bolus oraz polerowania złota na ikonie. Uczestnicy wykonają pod okiem wykładowcy pozłotę na bolus (glinkę) i spolerują złoto. To jedna z najszlachetniejszych technik złocenia. W tej grupie uczestnicy ikonę kończą sami (malowanie wykonują sami). Mogą wybrać pełną ikonę częstochowską, lub wykonać Twarz Matki Bożej. W tej grupie deski pod ikony będą wielkości 30/25 - ze względu na kosztowne ćwiczenia pozłoty.

 1. Technika zdobienia puncami – zaawansowana

Uczestnicy nauczą się wykonywać zdobienia puncami na „miękkim lewkasie”, czyli zaplanować i wykonać głębokie wzory za pomocą puncyn. Malowanie ikony wykonają sami. Technika ta jest nieznana w Polsce. Deski do ikony będą wielkości 30/25 cm, a wybór postaci należy do uczestnika.

 1. Wybrana ikona poszukiwanie współczesne – zaawansowani

Do tej grupy zapraszamy osoby jakie pod okiem wykładowców chciałby odważyć się na poszukiwanie nowej formy wzorując się na sposobach cieniowania Rublowa, łączeniu kolorów, delikatności cieniowań, używania past pigmentowych. Do warsztatu proponujemy ikonę bł. Euzebiusza. Jest to dobry moment na uczenie założyciela i organizatora Zakonu Świętego Pawła I Pustelnika (Paulinów ) w 750 rocznicę od dnia śmierci bł. Euzebiusza. Można też wybrać wizerunek jaki odpowiada.

       6. Ikona na starej desce– zaawansowani

Do tej grupy zapraszamy osoby jakie pod okiem wykładowców chciałby odważyć się na pracę poszukiwania wyrazu na starej, odpowiednio spreparowanej desce. Przykład w galerii.

W grupach 1,2,5 uczestnicy otrzymają całe potrzebne wyposażenie, by wykonać ikonę na desce o wysokości 40 cm. W grupach 3,4 również potrzebne wyposażenie i deskę 30/25 cm. Będą to gotowe deski z rzeźbieniem, narzędzia jak pędzle, paletki, agaty, kleje, glinki. Uczestnicy jedynie zostaną poproszeni o zabranie ze sobą kilku rzeczy, które mają w domu. Informacja będzie przesyłana mailowo.

WYKONANE IKONY UCZESTNICY ZABIERAJĄ DO DOMU! Resztę sprzętów będą mogli w razie potrzeby wykupić po niskich cenach. Każdy uczestnik będzie miał też dostęp do warsztatów online na rok.

 

UWAGA! Wszystkich uczestników warsztatów musi być min. 14. Bardzo prosimy zaprosić znajomych, polecać. 

Galeria warsztatowa technik:

 

Kto prowadzi warsztaty

o. Sylwan Marcin Wirkowski – paulin – sprawuje opiekę duchową

Hubert Kampa – prezes Fundacji IBA – warsztat początkujący, złotniczy, zaawansowany

Aleksander Pankovets – wiceprezes Fundacji IBA – warsztat z puncynami, początkujący i zaawansowany

Adam Zapora – artysta ikonograf – warsztat z Pneumatoforą, podstawowy i zaawansowany

Więcej informacji o wykładowcach na dole strony.

 

Opłaty, koszt za warsztat:

Grupy: 1,2,5 – całość warsztatu 1100 zł

Grupy: 3 i 4 – całość warsztatu 1350 zł

Grupa 6 - całość 850 zł

Opłata za warsztat zawiera: opłata za salę, opłatę noclegów wykładowców, opłatę za wykorzystanie złota i innych narzędzi, opłatę za gotowe deski z rzeźbieniami i ramą oraz inne, opłata za stolik kawowy. Oraz jeden rok korzystania z dostępu do szkoły online na naszej stronie.

Reszta zebranego dochodu jest w pełni przeznaczona na działania statutowe fundacji ( w tym roku szczególnie dla szkoły w Ayos (Kamerun, Arfryka). >>Tu<< możesz zobaczyć działania fundacji.

Uczestnicy, którzy już brali udział w warsztatach otrzymają zniżkę 250 zł za warsztaty.

 

Opłata za nocleg i wyżywienie

UWAGA! Ze względu na pandemię są tylko pokoje jednoosobowe:

 

koszt jednej doby - 120 zł z wyżywieniem (trzy posiłki) 

Warsztaty trwają 8 dni. Za całość pobytu z wyżywieniem:

1 osobowy – 120 x 8 = 960 zł + 40 zł (opłata sali, stolika z kawą...) = 1000 zł

 

UWAGA! NIE MA MOŻLIWOŚCI DOCHODZENIA NA WARSZTATY! GRUPA MUSI BYĆ ZAMKNIĘTA!

 

Zasady przyjęcia na warsztaty i uczestnictwa

 1. Wypełnij formularz zgłoszenia i prześlij go na adres emial: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Formularz pobierzesz >>TU<<

 1. Po otrzymaniu naszej zgody na uczestnictwo w warsztatach, korzystając ze sklepu opłać warsztaty i noclegi. Na stronie masz możliwość wyboru ile chcesz opłacić w danym czasie. Opłatę możesz podzielić nawet na 4 części. Wystarczy wybrać opcję z tabeli.

Terminy opłacenia:

 

do 15 sierpnia 2020 - wszystkie opłaty 

 

Zasady zwrotów opłat, regulamin:

 1. Jeśli opłaciłeś warsztaty a na nie przyjedziesz, nie otrzymasz zwrotu opłaty. Zwrot może zostać uwzględniony tylko w specyficznych i udowodnionych przypadkach jak: choroba, wydarzenie losowe powodujące niemożliwość przybycia (nie zwracamy pieniędzy bo ktoś nie otrzymał urlopu).
 2. Jeśli opłacisz część warsztatu i pokoi wymaganą do 30 czerwca a okaże się, że musisz odwołać uczestnictwo, otrzymasz pełny zwrot opłaty kiedy zgłosisz to 15 lipca. Jeśli odwołasz po 15 lipca, otrzymasz zwrot opłaty za nocleg i zwrot opłaty za warsztat ale z potrąceniem kwoty za zamówione materiały (ok. 400 zł).
 3. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz się do nas zwrócić z problemem jaki się pojawił i wspólnie możemy poszukać rozwiązania. To czego nie lubimy to pretensjonalność i brak dialogu.
 4. Jeśli twoja grupa zostanie odwołana (będzie wiadomo 30 czerwca) to otrzymasz zwrot całkowity, lub propozycję przejścia do innej grupy.
 5. Jeśli warsztaty zostaną odwołane z powodu pandemii otrzymasz zwrot całej kwoty. W każdym przypadku odwołania warsztatów z naszej strony, otrzymasz zwrot całej kwoty.

 

>>TU<< znajdziesz możliwość opłaty warsztatów

Należy wybrać z tabeli opcje jakie chce się opłacić. System automatycznie wystawi FV i poświadczenie zakupu.

 

Zapraszamy do wspólnego przeżywania warsztatów na Jasnej Górze! 

Warsztaty mają charakter rekolekcyjny!

Zapraszamy do kontaktu mailowego: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz telefonicznego 573596130

 

ZASADY ZACHOWANIA OSTROŻNOŚCI W CZASIE EPIDEMII: 

Uwzględniając aktualną sytuację epidemiczną prosimy, aby przed wyjazdem na warsztaty uwzględnić poniższe wytyczne:

 • na warsztaty wyjeżdżamy bez objawów infekcji – każdy z nas jest rozważny i umie ocenić własny stan zdrowia
 • minimum dwa tygodnie ( 14 dni) przed warsztatami nie mieszkaliśmy z osobą objętą kwarantanną nie mieliśmy kontaktu z osobą podejrzaną o zakażenie
 • zastrzegamy sobie prawo do odwołania warsztatów lub ich części (nawet w ostatniej chwili) jeżeli zaistnieją ku temu ważne powody. Oczywiście nastąpi zwrot poniesionych kosztów.
 • mamy świadomość, że może zaistnieć sytuacja, że u kogoś z uczestników warsztatów lub mieszkańców domu, mogą pojawić się objawy wskazujące na zakażenie koronawirusem. Rozważając taką ewentualność możemy być objęci kwarantanną np. wspólnie w domu rekolekcyjnym. W związku, z tym prosimy o uwzględnienie, że w takiej sytuacji będziemy musieli partycypować w kosztach utrzymania i pobytu – Ufamy, że tak nie będzie.
 • pamiętając o aktualnych obostrzeniach na rekolekcje zabieramy maseczki i żel dezynfekujący – każdy we własnym zakresie. W domu rekolekcyjnym nie będzie obowiązku noszenia maseczek.
 • dbając o zdrowie własne i innych pamiętamy o zachowaniu bezpiecznego dystansu (podczas wyjść z domu rekolekcyjnego)

 

PROWADZĄCY WARSZTATY

Są to nasze IV warsztaty. Mamy coraz większe doświadczenie jak je prowadzić by były jednoczenie rekolekcjami i poznaniem technik. Najważniejsze, by każdy uczestnik doświadczył ikony duchowo. Na każdych warsztatach zadziwia nas działanie Matki Bożej i niesamowite doświadczenia uczestników. Każde takie doświadczenie jest niezwykle budujące. Już cieszymy się na kolejne spotkanie! To naprawdę szczególny czas w miejscu, gdzie od wieków czci się najważniejszą dla polaków Częstochowską Ikonę Matki Bożej a cuda i wieki historii widzi się na ścianach. Samo miejsce jest już niezwykłe. Możliwość uczestniczenia w Apelach Jasnogórskich, Mszy świętej w kaplicy obrazu, wydarzeniach na Jasnej Górze. I cisza warsztatu...

 

o. Sylwan Marcin Wirkowski

paulin

Hubert Kampa "El'azar"

Prezes Fundacji IBA.

Od dziesięciu lat zaangażowany w swoim warsztacie ikonograficznym.

Uczestnik międzynarodowych plenerów ikonografii. Współzałożyciel Charytatywnych Warsztatów "ELEOS".

Zobacz stronę pracowni: www.elazaricon.pl

 

Aleksander Pankovets

Wiceprezes Fundacji IBA

Ukończył Transkarpathian Art Institute

(Adalbert Erdeli`s College of Art)

Specjalista w dziedzinach fotografii, ikonografii, zdobnictwa, ikonografii współczesnej, malarstwa.

Zobacz stronę i realizacje: orthodoxart.tumblr.com