Warsztaty OnLine

 

 

Video kursy pisania ikon ....

ZOBACZ...

Warsztaty

 

Stacjonarne kursy pisania ikon...

ZOBACZ...

×

Błąd

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów warsztaty2020 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów warsztaty2020 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

 

V Warsztaty Pisania Ikon na Jasnej Górze

3-11 sierpnia 2021 roku

Zapisy otwarte.

Zapraszamy na V edycję warsztatów pisania ikon na Jasnej Górze w terminie

od 3 do 11 sierpnia 2021 roku.

Warsztaty będą odbywać się w

Dom Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego - Jasna Góra, ul. Wyszyńskiego 12, Częstochowa.

Rozpoczęcie o godz. 15.00

W czasie warsztatów obowiązuje forma rekolekcyjna. Duchownym prowadzącym jest o. Sylwan Wirkowski - Paulin

UWAGA! Z powodów epidemii obowiązują szczególne zalecenia, prosimy zapoznać się z tekstem poniżej.

W tym roku proponujemy dwie grupy warsztatowe. 

1. Częstochowska Ikona Matki Bożej – grupa początkująca.

W grupie tej poznajemy technikę malowania, jaką jest naturalna tempera jajeczna oraz podstawy wykonania pozłoty na olej (klej olejowy). Uczymy się specyfiki twarzy i cieniowania. Poznajemy i wykonujemy ornamenty. 

W grupie uczestnicy otrzymają całe potrzebne wyposażenie, by wykonać ikonę na desce o wysokości 45 cm z rzeźbionym nimbem i do złocenia złotem. Uczestnicy jedynie zostaną poproszeni o zabranie ze sobą kilku rzeczy, które mają w domu. Informacja będzie przesyłana mailowo.

WYKONANE IKONY UCZESTNICY ZABIERAJĄ DO DOMU! Resztę sprzętów będą mogli w razie potrzeby wykupić po niskich cenach. Każdy uczestnik będzie miał też dostęp do warsztatów online na rok.

2. Pozłotnictwo – grupa zaawansowana

Nauka pozłoty na bolus oraz polerowania złota na ikonie. Uczestnicy wykonają pod okiem wykładowcy pozłotę na bolus (glinkę) i spolerują złoto, zaplanują ornamęt wybijany puncynami. Pierwszą pozłotę wykonają na próbnej desce. To jedna z najszlachetniejszych technik złocenia. W tej grupie uczestnicy ikonę kończą sami (malowanie wykonują sami) a tematem jest Twarz ikony częstochowskiej. W tej grupie deski pod ikony będą wielkości 30/25 - ze względu na kosztowne ćwiczenia pozłoty.

Istnieje również możliwość uczestniczenia ze swoją indywidualną ikoną/pomysłem. Należy wtedy wcześniej się skontaktować z nami.

Bardzo prosimy zaprosić znajomych, polecać byśmy mogli osiągnąć minimalną liczbę grupy (10-15 uczestników). 

 

Prowadzącymi warsztaty są:

o. Sylwan Marcin Wirkowski – paulin – sprawuje opiekę duchową nad warsztatami i fundacją

Hubert Kampa – prezes Fundacji IBA – prowadzi warsztat początkujący, złotniczy, zaawansowany

Aleksander Pankovets – wiceprezes Fundacji IBA – prowadzi warsztat z puncynami, początkujący i zaawansowany

 

Koszt samego warsztatu:

Grupy: 1 – całość warsztatu 1100 zł

Grupy: 2 - całość warsztatu 1350 zł

Opłata zawiera wszystkie potrzebne narzędzia do wykonania ikony, oraz jeden rok korzystania z dostępu do szkoły online na naszej stronie. Reszta zebranego dochodu jest w pełni przeznaczona na działania statutowe fundacji  >>Tu<< możesz zobaczyć działania fundacji.

Uczestnicy, którzy już brali udział w warsztatach otrzymają zniżkę 250 zł za warsztaty.

 

Opłata za pobyt (nocleg i wyżywienie)

Ze względu na pandemię są tylko pokoje jednoosobowe:

koszt jednej doby pobytu - 125 zł 

Warsztaty trwają 8 dni.

Za całość pobytu na warsztatach w pokoju jedno osobowym z wyżywieniem:

125 x 8 = 1000 zł

 

Podsumowując:

całkowity koszt warsztatu z pobytem:

grupa 1 = 2100

grupa 2 = 2350

 

UWAGA! NIE MA MOŻLIWOŚCI DOCHODZENIA NA WARSZTATY, bez noclegu.

 

Zasady przyjęcia na warsztaty i uczestnictwa

Można się już zgłaszać

 1. Wypełnij formularz zgłoszenia i prześlij go na adres emial: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Formularz pobierzesz >>TU<< (formularz wypełnij komputerowo, nie drukuj, nie musisz podpisywać ręcznie)

 1. Po otrzymaniu w odpowiedzi na przesłany formularz naszej zgody na uczestnictwo w warsztatach, korzystając ze systemu sklepu opłać warsztaty i noclegi. Na stronie masz możliwość wyboru ile chcesz opłacić w danym czasie. Opłatę możesz podzielić nawet na 4 części. Wystarczy wybrać opcję z tabeli.

  >>TUTAJ<< znajdziesz możliwość opłaty warsztatów (zostaniesz przekierowany na stronę sklepu)

 

Terminy opłacenia warsztatu i noclegu:

do 15 czerwca - min połowa opłat. (brak połowy opłaty powoduje wykreślenie z listy uczestników).

do 20 lipca - wszystkie opłaty 

 

Zasady zwrotów opłat, regulamin:

 1. Jeśli opłaciłeś warsztaty a na nie przyjedziesz, nie otrzymasz zwrotu opłaty. Zwrot może zostać uwzględniony tylko w specyficznych i udowodnionych przypadkach jak: choroba, wydarzenie losowe powodujące niemożliwość przybycia (nie zwracamy pieniędzy bo ktoś nie otrzymał urlopu).
 2. Jeśli opłacisz część warsztatu i pokoi wymaganą do 15 czerwca a okaże się, że musisz odwołać uczestnictwo, otrzymasz pełny zwrot opłaty kiedy zgłosisz to 15 lipca. Jeśli odwołasz po 15 lipca, otrzymasz zwrot opłaty za nocleg i zwrot opłaty za warsztat ale z potrąceniem kwoty za zamówione materiały (ok. 400 zł).
 3. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz się do nas zwrócić z problemem jaki się pojawił i wspólnie możemy poszukać rozwiązania. To czego nie lubimy to pretensjonalności i żądania. 
 4. Jeśli warsztaty zostaną odwołane z powodu pandemii otrzymasz zwrot całej kwoty. W każdym przypadku odwołania warsztatów z naszej strony, otrzymasz zwrot całej kwoty.

 

 

 

Zapraszamy do wspólnego przeżywania warsztatów na Jasnej Górze! 

Warsztaty mają charakter rekolekcyjny!

Plan warsztatów

Z praktyki wiemy, że uczestnicy chcą mieć jakiś dokładny plan godzinowy i wytyczne. My jednak upieramy się przy naszym sposobie prowadzenia. Jedyny plan wyznacza Eucharystia, modlitwa i posiłki. Wszystko inne jest ustalane na bieżąco. Uważamy, że uczestnik, ma się skoncentrować na pisaniu ikony a nie na planie dnia. Uczestnik ma być wolny od wszelkich ramek, planów, odciągaczy... Ten czas to TY i IKONA.

Zapraszamy do kontaktu mailowego: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i zadawania pytań drogą mailową. W bardzo ważnych przypadkach do kontaktu tel. 573596130.

 

ZASADY ZACHOWANIA OSTROŻNOŚCI W CZASIE EPIDEMII: 

Uwzględniając aktualną sytuację epidemiczną prosimy, aby przed wyjazdem na warsztaty uwzględnić poniższe wytyczne:

 • na warsztaty wyjeżdżamy bez objawów infekcji – każdy z nas jest rozważny i umie ocenić własny stan zdrowia
 • minimum dwa tygodnie ( 14 dni) przed warsztatami nie mieszkaliśmy z osobą objętą kwarantanną nie mieliśmy kontaktu z osobą podejrzaną o zakażenie
 • zastrzegamy sobie prawo do odwołania warsztatów lub ich części (nawet w ostatniej chwili) jeżeli zaistnieją ku temu ważne powody. Oczywiście nastąpi zwrot poniesionych kosztów.
 • mamy świadomość, że może zaistnieć sytuacja, że u kogoś z uczestników warsztatów lub mieszkańców domu, mogą pojawić się objawy wskazujące na zakażenie koronawirusem. Rozważając taką ewentualność możemy być objęci kwarantanną np. wspólnie w domu rekolekcyjnym. W związku, z tym prosimy o uwzględnienie, że w takiej sytuacji będziemy musieli partycypować w kosztach utrzymania i pobytu – Ufamy, że tak nie będzie.
 • pamiętając o aktualnych obostrzeniach na rekolekcje zabieramy maseczki i żel dezynfekujący – każdy we własnym zakresie. W domu rekolekcyjnym nie będzie obowiązku noszenia maseczek.
 • dbając o zdrowie własne i innych pamiętamy o zachowaniu bezpiecznego dystansu (podczas wyjść z domu rekolekcyjnego)

 

PROWADZĄCY WARSZTATY

Są to nasze V warsztaty. Mamy coraz większe doświadczenie jak je prowadzić by były jednoczenie rekolekcjami i poznaniem technik. Najważniejsze, by każdy uczestnik doświadczył ikony duchowo. Na każdych warsztatach zadziwia nas działanie Matki Bożej i niesamowite doświadczenia uczestników. Każde takie doświadczenie jest niezwykle budujące. Już cieszymy się na kolejne spotkanie! To naprawdę szczególny czas w miejscu, gdzie od wieków czci się najważniejszą dla Polaków Częstochowską Ikonę Matki Bożej a cuda i wieki historii widzi się na ścianach. Samo miejsce jest już niezwykłe. Możliwość uczestniczenia w Apelach Jasnogórskich, Mszy świętej w kaplicy obrazu, wydarzeniach na Jasnej Górze. I cisza warsztatu...

 

o. Sylwan Marcin Wirkowski

paulin

Od 4 lat opiekun duchowy warsztatów oraz fundacji. Zakonnik, kapłan, misjonarz. Związany z tradycją grekokatolicką. 

Hubert Kampa "El'azar"

Prezes Fundacji IBA.

Od trzynastu lat zaangażowany w swoim warsztacie ikonograficznym.

Uczestnik międzynarodowych plenerów ikonografii. Współzałożyciel Charytatywnych Warsztatów "ELEOS", założyciel fundacji In Blessed Art.

Zobacz stronę pracowni: www.elazaricon.pl 

Aleksander Pankovets

Wiceprezes Fundacji IBA

Ukończył Transkarpathian Art Institute

(Adalbert Erdeli`s College of Art)

Specjalista w dziedzinach fotografii, ikonografii, zdobnictwa, ikonografii współczesnej, malarstwa.

Zobacz stronę i realizacje: orthodoxart.tumblr.com 

 Galeria z poprzednich warsztatów:

{gallery}warsztaty2020{/gallery}