Video "Tajemnice Ikon" opowiadające z jakich materiałów i jak powstaje ikona.
Jaka jest wymowa teologiczna materiałów i czynności ikonografa.

 

 

 

Video powstało w Pracowni Ikon św. Łazarza, która jest częścią Fundacji In Blessed Art. Fundacja wspiera działania artystyczne w zakresie sztuki sakralnej a także działa społecznie. Jeśli chcesz zamówić ikonę możesz to zrobić na stronie pracowni www.elazaricon.pl.

A może masz skryte marzenie, by napisać ikonę sam? Na naszej stronie możesz to marzenie zrealizować przez Video Warsztaty. Dowiedz się więcej w zakładce Kursy Online.

Jako fundacja prowadzimy też szereg ciekawych działań, które możesz zobaczyć na naszej stronie

www.InBlessedArt.pl

W pierwszym filmie dowiesz się więcej o klasyfikacji ikony jako dzieła artystycznego, oraz o desce, jej wymowie teologicznej. Zobacz czemu ikonograf poświęca tyle uwagi samym materiałom.

W drugim video dowiesz się więcej o płótnie.  Wiesz dlaczego ikonopis okrywa deskę płótnem i jaka jest tego wymowa teologiczna? Co to takiego klej króliczy? Dlaczego płótno nakłada się gorące? Dowiesz się tego z filmu.

Lewkas czyli zaprawa kredowo-klejowa z wiekami tradycji. Używana od wieków jako podkład, grunt do pisania ikon i wykonywania pozłoty w sztuce pozłotniczej. Ile nakłada się warstw lewkasu? Jakie to ma znaczenie dla dzieła i jakie dla teologi i modlitwy ikoną? Dowieszę się z filmu.

Szkic, grafia, to dla piszącego ikonę jak mapa i dekalog. Dlaczego? Odpowiedź znajdziesz w filmie.

Złoto to niezwykły minerał. Co oznacza w ikonie, jaką wymowę? Jakie są techniki złocenia?

Kurze jajko i suchy pigment uzyskany z minerałów ziemi. Cała tajemnica farby temperowej używanej od wieków jako super wytrzymałej techniki malowania. Czy ma jakieś znaczenie w malarstwie bizantyjskim?

 

Zainteresowały Cię filmy?

Zapisz się na newsletter i otrzymaj 48 godzin darmowego dostępu do wszystkich kursów online! Bezpłatnie!

Uwaga! Pamiętaj, że zamawiając subskrypcję przekazujesz nam swoje dane, wyrażasz zgodę na założenie konta dostępu oraz wpisanie na newsletter.

>> Dowiedz się więcej o zgodach, prywatności i przetwarzaniu danych. <<

 

 

 Po aktywacji konta linkiem otrzymanym na email, zaloguj się wpisując otrzymane dane i kliknij w górnym menu zakładkę LOGOWANIE. Wyświetli się kurs.

 

Uważasz nasze działanie za pożyteczne? Możesz nas wesprzeć?

Zapraszamy na na stronę fundacji gdzie dowiesz się więcej o naszej działalności pomocy przez sztukę!

www.inblessedart.pl