Warsztaty

 

Stacjonarne kursy pisania ikon...

ZOBACZ...

II Warsztaty Ikonograficzne na Jasnej Górze

Częstochowa 12 – 22 lipca 2018 rok.

Dom Pielgrzyma obok sanktuarium jasnogórskiego.

>>> Zobacz relację z warsztatów <<<

Tak jak w ubiegłym roku chcemy w bliskości jasnogórskiej ikony modlić się, pracować i poznawać. Warsztaty będą miały charakter rekolekcyjny, a ich myślą przewodnią będzie:

„Olejkami najwyborniejszymi woniejąca” – moja relacja z Maryją.

Będziemy tworzyć częstochowską ikonę Matki Bożej w tradycyjnych i współczesnych technikach.

Naszym głównym opiekunem będzie o. Sylwan Wirkowski - Paulin, który poprowadzi nas duchowo. Jako że sam jest bardzo związany ze Wschodem (posługiwał w Ukrainie) i prowadzi życie paulińskie, rzetelnie wprowadzi nas w Modlitwę Jezusową. W ramach formacji duchowej znajdzie się codzienna poranna modlitwa z komentarzem do liturgii słowa na dany dzień, Eucharystia w centralnym punkcie dnia, Apel Jasnogórski i adoracja Najświętszego Sakramentu lub medytacja z ikoną. W planie również spotkania z osobami związanymi z konserwacją i historią jasnogórskiej ikony.

Warsztaty odwiedzi też kilku gości z wykładami. Będą to teologowie ikony, znawcy duchowości i osoby ściśle związane z ikonografią. Jako organizatorzy chcielibyśmy, by był to szczególny czas dla każdego uczestnika, by każdy mógł poznać nie tyle technikę ikony, ale jej teologię, wnętrze duchowe. Najbardziej zależy nam jednak na tym, by ikona zrodziła się w sercu.

Dochód z organizowanych przez nas warsztatów jest przeznaczony na działania statutowe fundacji IBA, czyli akcje pomocowe dla dzieci, artystów...

Zobacz więcej o fundacji

 

Warsztaty będą odbywały się na następujących poziomach:

Pierwsza ikona – częstochowska ikona Matki Bożej.

Warsztat przeznaczony dla osób początkujących, które chcą doświadczyć pisania ikony, poznać technikę. Uczestnicy otrzymają wszelkie potrzebne materiały do napisania ikony techniką tempery jajecznej. Dzieło będą mogli zabrać ze sobą. Tematem będzie jasnogórska ikona.

Warsztat z nauką złocenia na poler (bolus).

Uczestnik otrzyma dostęp do wszelkich potrzebnych materiałów do nauki i wykonania złocenia na poler z pomocą bolusu oraz namalowania ikony techniką tempery jajecznej, z użyciem suchych pigmentów lub past. Tematem jest jasnogórska ikona. Uczestnik wykonane dzieło będzie mógł zabrać ze sobą.

Warsztat z nauką wykonania zdobień puncami (puncuny) oraz malowanie ikony techniką olejną.

Uczestnik otrzyma wszelkie materiały do zaplanowania i wykonania zdobienia za pomocą wybijania puncami na specjalnie przygotowanym lewkasie. Pozna malowanie techniką olejną. Wykonane dzieło otrzymuje na własność.

Warsztat mozaiki.

Uczestnik otrzyma wszelkie potrzebne materiały do wykonania mozaiki. Mozaika będzie wykonywana z użyciem oryginalnej smalty i narzędzi. Wykonane dzieło otrzymuje na własność.

Warsztat ikony współczesnej.

Uczestnik otrzyma dostęp do wszelkich potrzebnych materiałów do wykonania ikony współczesnej metodą akrylową (z wykorzystaniem farb akrylowych). Wykonane dzieło otrzyma na własność.

Do każdego warsztatu będą dostępne potrzebne materiały, które będzie można w razie potrzeby zakupić sobie w niższych cenach. Każdy warsztat ma być formą poznania techniki. Nie potrzeba żadnych własnych materiałów.

 

 

 

 

Warsztaty rozpoczynają się

12 lipca o godz. 17:30.

Kończą się 22 lipca śniadaniem i dzieleniem się.

 

Koszt warsztatu z doświadczonym prowadzącym, w grupie 5-7 osobowej:

  1. Pierwsza ikona – 950 zł
  2. Złoto poler – 1050 zł
  3. Punca i technika oleju – 950 zł (grupa zamknięta)
  4. Mozaika – 1150 zł (grupa zamknięta)
  5. Ikona współczesna – 800 zł

Jeśli posiadasz w Częstochowie inny nocleg, nie musisz opłacać noclegu w Domu Pielgrzyma. Możesz dochodzić na warsztat i posiłki. Jednak prosimy o pomoc w opłacie sali konferencyjnej czyli 50 zł.

 

Koszt zakwaterowania (noclegu) UWAGA! Nocleg bez wyżywienia.

1. Pokój 1 osobowy z łazienką 90 zł /doba (810 - cały warsztat)           

2. Pokój 2 osobowy z łazienką 70 zł osoba/doba (630 - cały warsztat)

3. Pokój 3 osobowy z łazienką 50 zł osoba/doba (450 - cały warsztat)

 

 

UWAGA! Musimy dokładnie wypełnić pokoje, dlatego przy pokojach będą ciągle aktualizowane informacje ile osób jeszcze trzeba do tego pokoju, by był wypełniony. W razie potrzeby będziemy się kontaktować i informować o ewentualnych zmianach.

 

Posiłki (w trakcie tworzenia)

Jak zapisać się na warsztaty?

  1. Napisz do nas, wypełniając zgłoszenie, które możesz pobrać >>tutaj<< (zgłoszenie wyślij na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. )
  2. Po otrzymaniu zgłoszenia poinformujemy Cię o tym, czy możesz brać udział w warsztatach.
  3. Warsztaty możesz opłacić wybierając opcję płatności w naszym >>sklepie <<

UWAGA! Wszystkich płatności należy dokonywać przez zamówienie w sklepie, nawet jeśli będzie to przelew na konto, ponieważ do każdej płatności musi zostać wystawiona faktura, co system sklepu zrobi automatycznie.

Całkowitej płatności należy dokonać do 30 czerwca 2018 roku.

  1. Czekamy na Ciebie w Częstochowie!

 Dla osób zapisujących się po terminach wyznaczonych obowiązuje płatność po potwierdzeniu przyjęcia na warsztaty.

 

Nie możesz uczestniczyć w całych warsztatach a masz możliwość w jakiejś częsci? Skontaktuj się z nami Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Uwaga! do 2 lipca 2018 realizujemy projekt poza granicami kraju. Możliwy utrudniony kontakt telefoniczny. Na maile możemy odpisywać z 2-3 dniowym opóźnieniem. Przepraszamy!

PROWADZĄCY WARSZTATY

 

o. Sylwan Wirkowski

paulin

Hubert Kampa El'azar

Prezes Fundacji IBA. Od dziesięciu lat zaangażowany w swoim warsztacie ikonograficznym. Uczestnik międzynarodowych plenerów ikonografii. Współzałożyciel Charytatywnych Warsztatów "ELEOS".

Zobacz stronę pracowni: www.elazaricon.pl

Prowadzi warsztat dla początkujących i pozłotnictwa na poler. Wprowadzi do modlitwy pisaniem ikony. Dba o całość warsztatów.

Volodymir Yatsulchak

Doktor filozofii, kleryk UPCPK.

Specjalista w dziedzinie ikonografii, pozłotnictwa, enkaustyki, mozaiki, zdobnictwa gorącą emalią.

Prowadzi warsztat z mozaiki.

Oleksandr Pankovets

Wiceprezes Fundacji IBA

Ukończył Transkarpathian Art Institute

(Adalbert Erdeli`s College of Art)

Specjalista w dziedzinach fotografii, ikonografii, zdobnictwa, ikonografii współczesnej, malarstwa.

Prowadzi warsztat ze zdobnictwa i malowania techniką olejną.

Serhyi Radkevych

Ukończył Lwowską Narodową Akademię Sztuk Pięknych, dział malarstwa monumentalnego. Jego priorytetami są murale, sztuka ulicy, malarstwo, grafika, instalacja. Tworzy też dzieła o tematyce sakralnej. Od ponad 10 lat zajmuje się sztuką uliczną. Mieszka i pracuje we Lwowie na Ukrainie.

"Moje miejskie interwencje utrzymują równowagę między współczesnymi muralami a graffiti. Zmieniają znaczenie przestrzeni, którą zajmują. Szukam przestrzeni publicznej i prywatnych przestrzeni, które utraciły swoją funkcję lub mają niezdefiniowane znaczenie”.

Zobacz stronę artysty: http://radkevychsergii.wixsite.com

Poprowadzi warsztat z ikoną współczesną, interpretacją.