Dla nas sztuka skarlana jest okazją do pomagania!
Szkołę Pisania Ikon In Blessed Art prowadzą przedstawiciele Fundacji In Blessed Art.
Jesteśmy organizacją, której cel to pomoc przez sztukę sakralną. Tworzymy wspólne warsztaty sztuki sakralnej i śpiewu. Ich zadaniem jest formacja, rozwój artystyczny, odkrywanie siebie, budowanie relacji z Bogiem i ludźmi, wspólnota.
Jako artyści chcemy by sztuka pomagała tym, których życie dotknęło chorobą, uzależnieniem. Pomagamy bezpośrednio artystom, których dotknęły różne tragedie. Chcemy by nasza praca wspierała też tych, których dotykają kataklizmy i wojny.
Wspólnie chcemy odbudować wartość sztuki jako tej, która uszlachetnia i pomaga!
Z radością poszukujemy błogosławieństwa w naszym życiu!
Chodź z nami!
Więcej o samej strukturze i działaniach organizacji dowiesz się ze strony: www.InBlessedArt.pl
A teraz znajdujesz się na stronie Szkoły Ikonografii
Nasza szkoła ma za zadanie prowadzenie warsztatów ikonograficznych, ale nie tylko. Mamy w zamiarze warsztaty z innych dziedzin sztuki sakralnej jak mozaika, zdobnictwo, pozłotnictwo. Głównym celem szkoły jest nie tyle nauka samych technik, co zwrócenie uwagi na sztukę sakralną jako głębszą wartość duchową. Szczególną formą, prócz warsztatów stacjonarnych, jest forma nauki poprzez szkołę online.
Zauważyliśmy, że wiele osób nie może uczestniczyć w warsztatach stacjonarnych, o wiele droższych. Dlatego postaraliśmy się o możliwość nauki za pomocą kursów video. Wyjaśniają one dokładnie co i jak wykonać i pokazują to wykonanie na video. Forma dla wielu uczestniczących w kursach okazała się nawet lepsza niż warsztat stacjonarny, na którym nie ma możliwości powtórki.
Warsztaty są związane zawsze z modlitwą i formą rekolekcyjną. Stacjonarne celowo prowadzimy w miejscach szczególnych jak Jasna Góra. W kursach online są nagrane modlitwy. Współorganizujemy również międzynarodowe plenery ikonograficzne. Ostatecznie wszystko po to, by uzyskiwane środki były przeznaczane na pomoc tym, którzy mają gorzej, są biedni, dotyka ich choroba czy kataklizm, wojna...
Obecnie najczęściej pracujemy w Ukrainie, gdzie trwa konflikt zbrojny. Zależy nam na pomocy tam, ponieważ Ukraina jest ośrodkiem rozwoju współczesnej ikonografii, posiada wydziały sztuki sakralnej na uniwersytetach (Lwów, Kijów). Koncentrujemy się obecnie szczególnie na dzieciach czyli małych artystach >>więcej znajdziesz tu<<. Dzięki warsztatom zorganizowanym w na Jasnej górze mogliśmy pomóc naszym rodakom z polski pomalować kościół i doprowadzić do jego konsekracji po prawie 25 latach od rozpoczęcia jego budowy >>więcej znajdziesz tu<<.
Do głównych prowadzących warsztaty i fundację należą:
El'azar Hubert Kampa - prezes fundacji In Blessed Art, dyrektor i współorganizator Charytatywnego Sakralnego Warsztatu "ELEOS".
W czasie studiów teologicznych i części życia spędzonej w klasztorze rozmiłował się w ikonografii bizantyjskiej. Swoją pierwszą ikonę napisał pod kierownictwem ks. Dariusza Klejnowskiego-Różyckiego, prowadzącego Śląską Szkołę Ikonograficzną. Od 2009 roku prowadzi swoją pracownię ikonograficzną, w której powstało ponad 300 ikon. Ikony znajdują się w polskich kościołach, prywatnych kolekcjach w Polsce, Austrii, Niemczech, Szwajcarii, Francji, USA, Izraelu… Wiele ikon posiadają również żołnierze broniący kraju w Polsce i Ukrainie.
Fascynuje się zarówno ikonografią dawną jak i współczesną. Dawnymi technikami wykonywania ikon, pozłot, lakierów, klejów... Uważa, że sztuka sakralna powinna ludziom pomagać, być drogą ku spotkaniu z Bogiem. Jego główną inspiracją jest dawna ikona grecka (Palensolinos, Teofan Grek i szkoła grecka). Uwielbia freski z Monastyru Dicani w Serbii, prace Daniela Neculae, Nikoli Sarić, Serhiya Radkevycha, Danylo Mowczana.
Swoje interpretacje ikon stara się opierać na biblijnych tekstach odczytywanych w języku greckim. Często próbuje rozczytywać sceny opisane w Biblii, a dopiero potem poszukiwać ikony.
W 2016 roku powołał do życia fundację, której cel skierował na pomoc przez sztukę sakralną.
Uczestnik międzynarodowych plenerów ikonograficznych w Nowicy oraz Zamłyniu (Ukraina), wolontariusz Fundacji Eleos-Ukraine, współzałożyciel i dyrektor Międzynarodowego Pleneru Ikonograficznego „Eleos”. Współtwórca wystawy „Modlitwa za Ukrainę” i „Modlitwa za migrantów” na terenie Polski i Ukrainy oraz międzynarodowych plenerów ikonograficznych "Eleos".
Laureat Międzynarodowych Konkursów Poezji Chrześcijańskiej w Opolu. Nagrodzony medalem za „Poświęcenie i Miłość do Ukrainy” przez Patriarchę Kijowa i Całej Rusi – Ukrainy Filareta, Krzyżem Kapelana Polowego przez Żołnierzy 1 Batalionu 30 Brygady Zmechanizowanej Nowogród Wołyński.
Zerknij do pracowni:
Volodymir Yatsulchak
Doktor filozofii, kleryk.
Specjalista w dziedzinie ikonografii, pozłotnictwa, enkaustyki, mozaiki, zdobnictwa gorącą emalią.
Prowadzi warsztaty stacjonarne z enkaustyki, mozaiki, technik zdobnictwa emalią, pozłotnictwa.
Oleksandr Pankovets - Wiceprezes Fundacji In Blessed Art
Ukończył Transkarpathian Art Institute (Adalbert Erdeli`s College of Art). Fascynuje się sztuką sakralną, którą tworzy od wielu lat. Specjalista w dziedzinie technik wykonania ikon oraz obrazów. Fascynat fotografii.
Prowadzi warsztaty dla początkujących, pozłotnictwa, technik malarstwa ikonowego, technik zdobnictwa puncami, emalią.
Naszym głównym celem jest pokazać Ci świat sztuki sakralnej z jego tajnikami technicznymi i duchowymi!
Fundacja prowadzi również sklep, gdzie znajdziesz nasze dzieła i nie tylko: www.InBlessedArtShop.pl