Warsztaty

 

Stacjonarne kursy pisania ikon...

ZOBACZ...

Warsztaty Ikonograficzne z Częstochowską Ikoną Matki Bożej

z okazji  300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.

Mamy zaszczyt zaprosić Was na warsztaty ikonograficzne, których głównym tematem będzie kontemplacja Częstochowskiej Ikony Matki Bożej.

 

MBCzestochowskawarsztaty

Obraz ten jest sławny na całym świecie, także dzięki niezwykłej czci jaką obdarzał go św. Jan Paweł II. Nikomu nie trzeba wyjaśniać, jak wielkie ma znaczenie dla  kościoła w Polsce i narodu polskiego.

A może faktycznie warto poznać historię wizerunku? Zrobimy to w czasie warsztatu. 

Cieszymy się, że miejsce  warsztatów jest  w bliskiej odległości  jasnogórskiego sanktuarium. To niepowtarzalna okazja do duchowego wzrostu w tak niezwykłym miejscu i tak ważnym czasie, jak 300-lecie koronacji obrazu i towarzyszący odpust. Błogosławieństwo prac nastąpi w bazylice.

Poznamy historię miejsca, obrazu, klasztoru, posłuchamy konferencji... Doświadczymy modlitwy pisaniem ikony!

 

Termin:

20-30 lipca 2017 roku.

U stóp Jasnej Góry –Dom św. Kaspra w Częstochowie.

UWAGA!!!

Ikony, które zostaną przeznaczone przez uczestników dla fundacji, zostaną zlicytowane na aukcjach, a dochód zostanie przeznaczony na pomoc kościołowi w Syrii, który przeżywa dramat wojny i zniszczenia. Chcemy tym gestem jednoczyć się z naszymi braćmi na Bliskim Wschodzie, wspierać ich modlitwą i konkretnym czynem.

Czekamy na spóźnionych chętnych chcących poznawać. Dla nich zawsze znajdzie się miejsce :-) 

 

Uważasz, że nie masz talentu, praktyki, doświadczenia?

Właśnie po to są warsztaty. By odkrywać, spróbować, dotknąć. Nie uda się? Na miejscu są ludzie, którzy zanim zaczęli malować ponieśli setki porażek! Wiedzą jak pomóc, by napisać swoją pierwszą ikonę, zrobić złocenie. To nie szkoła. Nie ma egzaminów, nie ma stresu... Wzajemnie się uczymy, próbujemy... Dlatego warsztaty skierowane są  zarówno do tych, którzy chcą napisać swoją pierwszą ikonę, doświadczyć tej niezwykłej sztuki, jak i nauczyć się czegoś nowego.

Prócz warsztatu w planie codzienna Eucharystia, wspólna modlitwa poranna i wieczorna, wieczorna Adoracja NS lub Apel na Jasnej Górze. Przewidziany jest również czas na naukę podstaw śpiewu gregoriańskiego, konferencje zaproszonych gości. Forma warsztatów ma charakter rekolekcyjny.

 

Prowadzący warsztat są doświadczonymi ikonografami. 

 

ROMAN VASYLYK

 

 

PROF. ROMAN VASYLYK

 

Wasylyk Roman - Kierownik Katedry Sztuki Sakralnej Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki, profesor.

Urodził się w 1947 roku. W 1968 roku ukończył Lwowski Państwowy Instytut Sztuki Dekoracyjnej i Stosowanej (obecnie Lwowska Narodowa Akademia Sztuki). Od 1997 do 2000 - Dziekan Wydziału Architektury Wnętrz Lwowskiej Akademii Sztuki.

Pracą twórczą zajmuje się już 40 lat, a od  35 lat także  pracą pedagogiczną  w Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki. Twórca koncepcji i założyciel pierwszego w Ukrainie Wydziału Sztuki Sakralnej (w roku 1995) w szkole wyższej. Ikonopisarz.

Poprowadzi warsztat zarówno dla początkujących i zaawansowanych oraz ciekawe wykłady.

 

 

 

 

 

elazarhubertkampa

 

 

El’azar Hubert Kampa

Prezes Fundacji in Blessed Art. Od dziesięciu lat zaangażowany w swoim warsztacie ikonograficznym. Uczestnik międzynarodowych plenerów ikonografii. Współzałożyciel Charytatywnych Warsztatów "ELEOS"

Prowadzi warsztat pozłotnictwa na poler oraz dla początkujących. Wprowadzi do modlitwy pisaniem ikony. Dba o całość warsztatów.

 

 

 

 

 

 

 

volodymir

 

 

Volodymir Yatsulchak

 

Doktor filozofii, kleryk.

Specjalista w dziedzinie ikonografii, pozłotnictwa, enkaustyki, mozaiki, zdobnictwa gorącą emalią.

Prowadzi warsztat z enkaustyki.

 

 

 

 

19113347 1277558582361228 384760250 n

 

Oleksandr Pankovets

Ukończył Transkarpathian Art Institute

(Adalbert Erdeli`s College of Art)

 Prowadzi warsztat dla początkujących i pozłotnictwa 

 

 

 

 

 

 

 

 

s. Ewa Bielecka OV - teolog

Poprowadzi wstęp do Modlitwy Jezusowej

oraz kapłan, który będzie nas uczył podstaw śpiewu gregoriańskiego.

 

Temat

Głównym tematem jest częstochowska ikona Matki Bożej. Wybraliśmy trzy techniki warsztatu. Technikę tempery jajowej, ponieważ obecnie widoczny wizerunek został nią wykonany. Technikę kaustyki (enkaustyki), którą był namalowany wizerunek przed jego zniszczeniem w czasach króla Jagiełły. Technikę złoceń na bolus i poler, gdyż wizerunek posiada bogato zdobione suknie. Sam warsztat ma więc być przybliżeniem sobie historii, ducha i wymowy jasnogórskiego wizerunku. Wszyscy uczestnicy podejmą próbę malowania ikony hodegetrii lub samej twarzy MB.

Poziomy:

1. Dla początkujących chcących poznać sztukę ikonografii bizantyjskiej.

Tu nauczysz się podstaw powstawania ikony –od przygotowania deski, przez szkic, podstawową pozłotę, po malowanie temperą jajową i pigmentami. Warsztat poprowadzą doświadczeni ikonografowie.

2. Dla zaawansowanych – nauka wykonania pozłoty na bolus, poler i jej zdobienia.

Warsztat  dla osób mających już doświadczenie w malowaniu ikony. Pod okiem doświadczonych uczestnik nauczy się złocenia na tradycyjny bolus oraz poleru złota i zdobienia puncami. Jeśli uczestnik zdecyduje się pozostawić swoje dzieło na licytację – swoją pracą włączy się w pomoc  charytatywną  i nie poniesie opłaty za materiały do wykonania ikony i nauki złocenia.

3. Dla zaawansowanych – nauka wykonania ikony w prastarej technice kaustyki/enkaustyki (jak Pantokrator z Synaju, Jezus i Abba Menas).

Warsztat dla osób mających już doświadczenie w malowaniu ikony techniką tempery jajowej, szkicowaniu. Uczestnik nauczy się malowania za pomocą techniki kaustycznej. Jeśli zdecyduje się pozostawić swoje dzieło na licytację, swoją pracą pomoże charytatywnie i nie poniesie opłaty za materiały do wykonania ikony i nauki techniki.

4. Charytatywne Warsztaty „ELEOS” – to kontynuacja międzynarodowych warsztatów ikonograficznych i sztuki sakralnej.   (Brak miejsc! Wyczerpaliśmy limit osób, które możemy przyjąć za połowę opłaty za nocleg i wyżywienie. Można wziąć udział, kiedy opłaci się nocleg i wyżywienie, a później otrzyma się zwrot opłaty ze sprzedanych prac).

Przeznaczone dla osób pracujących jako ikonografowie i tworzących tradycyjne ikony jak i współczesne interpretacje. Warsztat ma charakter charytatywny. Uczestnik tworzy prace, które oddaje na własność fundacji. Jego prace są wystawiane na wystawach, a dochód ze sprzedaży  przeznaczony jest na pomoc syryjskim chrześcijanom. Uczestnik dzieli się z innymi swoim doświadczeniem, wspólnie modli się i przeżywa czas swoich rekolekcji czy odpoczynku.

Zobacz stronę >> Charytatywnych Warsztatów "ELEOS" <<

 

 JAK SIĘ ZGŁOSIĆ?

Ilość miejsc jest bardzo ograniczona!

Dlatego prosimy o jak najszybszą decyzję o wzięciu udziału w warsztatach i odesłaniu nam niezbędnych informacji.

Jak się zapisać i zostać zakwalifikowanym?

Prześlij na adres mailowy naszej fundacji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  dane:

  1. Imię i nazwisko, miejsce zamieszkania (wystarczy  miasto w okolicy którego mieszkasz)
  2. Wybierz poziom warsztatów. Opisz dlaczego chcesz wziąć udział.
  3. Jeśli jesteś zaawansowany, prześlij nam fotografie trzech swoich prac.
  4. Pamiętaj żeby w wiadomości wpisać: Zezwalam na przetwarzanie moich danych osobowych w celu kwalifikacji na warsztaty.

Czekaj na naszą odpowiedź, która pojawi się do 48 godzin.

Jeśli otrzymałeś pozytywną odpowiedź:

JESTEŚ UCZESTNIKIEM WARSZTATÓW!

Na e-mail otrzymasz wszelkie potrzebne informacje.

 

Koszt uczestnictwa w warsztatach:

Poziom 1 – nauka pisania ikony

Opłata za warsztaty: 450 zł

Uczestnik otrzymuje: zestaw 30 kolorów pigmentów w proszku wystarczający na wiele ikon, 3 oryginalne pędzle (Rossa lub Rublow) do malowania ikony, pędzle dodatkowe, paletę, podpórkę pod ręce wykonaną z przezroczystej plexi, pojemniczki na temperę, narzędzia do wykonania ikony, deskę 40/30 cm gotową do pracy nad Ikoną MB Częstochowskiej, materiały dydaktyczne. Wszystkie te rzeczy może zabrać ze sobą po warsztatach i jest to doskonały podstawowy  warsztat do tworzenia kolejnych ikon.

Poziom 2 – złocenia na bolus.

Opłata za warsztaty: 600 zł

Uczestnik otrzymuje: pędzel, poduszkę, nóż, kamień agatu, puncę do wykonywania pozłoty, książeczkę złota (25 płatków), bolus, alkohol, pojemniczki, deskę 50/40 cm do wykonania Ikony MB Częstochowskiej (z wyrzeźbionym nimbem). Jest to oryginalny sprzęt najwyższej jakości do wykonywania pozłoty. Wszystkie te rzeczy może zabrać ze sobą po warsztatach i jest to doskonały podstawowy warsztat do złoceń.

Poziom 3 – kaustyka

Opłata za warsztaty: 450 zł

Uczestnik otrzymuje: zestaw 30 kolorów pigmentów w proszku wystarczający na wiele ikon, zestaw pędzli do malowania kaustyką, zestaw pojemników, wosk, kalafonię, podpórkę pod ręce wykonaną z przezroczystej plexi, pojemniczki na temperę, narzędzia do wykonania ikony (pojemniki do podgrzewania wosku, pod piasek…), deskę 40/30 cm gotową do pracy nad ikoną, dodatkowe deski i płyty do ćwiczeń, materiały dydaktyczne. Wszystkie te rzeczy może zabrać ze sobą po warsztatach i jest to doskonały podstawowy  warsztat do tworzenia kolejnych ikon.

Poziom 4 – Charytatywne Warsztaty „ELEOS”

Opłata – 50 zł

Uczestnik otrzymuje deskę pod ikonę wielkości 50/40 cm (tu uzgadniamy jaka ma być deska), ma dostęp do materiałów (tempera, lewkas, złoto). Uczestnik pozostawia pracę na własność fundacji.

 

Do kosztów warsztatu trzeba doliczyć pobyt i wyżywienie

Opłata za cały 10-cio dniowy pobyt uczestnika z wyżywieniem (śniadanie, obiad, kolacja,) w ośrodku rekolekcyjnym:

Pokój 1-osobowy z łazienką – 1200 zł

Pokój 2-3 osobowy z łazienką – 800 zł

Pokój 4 osobowy – 700 (brak, zajęte) :-() 

Zwolnienia z opłat:

Uczestnik może zostać zwolniony z opłaty za udział, materiały lub pobyt gdy:

- posiada swoje materiały na któryś z poziomów warsztatów

- pozostawia wartościową ikonę na własność fundacji

- uczestnicy Charytatywnych Warsztatów „ELEOS” opłacają połowę kosztu pobytu,  mogą też zostać całkowicie zwolnieni z opłaty.

Zwolnienia z opłat są ustalane indywidualnie i będziemy o nich informować.

 

UWAGA! WAŻNE!

Pamiętaj o tym, że chcąc przekazać ikonę na własność fundacji, by ta ją zlicytowała, a dochód z niej przeznaczyła na pomoc chrześcijanom w Syrii, musisz brać pod uwagę, że fundacja ze środków uzyskanych za twoją pracę najpierw opłaci koszty, czyli twój pobyt, warsztat… a resztę  przekaże dla Syrii. Warto pomyśleć, czy zwracając się o zwolnienie z opłat, nie będzie to tylko korzyścią dla mnie i nie pomoże Syrii. Może wtedy warto oddać miejsce komuś innemu. Warsztaty tworzymy aby uczyć, ale też pomagać.

 

JAK OBNIŻYĆ OPŁATY?

 Jeśli uda nam się znaleźć sponsorów,  znacznie obniży to opłaty. Zwracamy się z prośbą, by udostępnić informację o możliwości sponsoringu, poświęcić chwilę czasu na jej rozesłanie.To korzyść  dla nas wszystkich – może się stać, że opłata za całość stanie się bardzo niska.

 

Klip dla sponsorów:

Informacja o pakietach dla sponsorów >>pakiety<<

Post, wyrzeczenia...

Ze względu na dużą ilość zapytań o posty i wyrzeczenia w czasie warsztatów, odpowiadamy: nie podejmujemy żadnych postów w czasie pisania ikony. Proponujemy to zrobić prywatnie przygotowując się do warsztatu. W czasie pisania ikony nie polecamy podejmować się ostrych wyrzeczeń, gdyż wpływają one na organizm, samopoczucie, obniżają koncentrację, wielu osobom trzęsą się ręce...

Polecamy przygotować się do warsztatu przed jego rozpoczęciem. Można podjąć post, wyrzeczenie, a sam warsztat rozpocząć Spowiedzią i Eucharystią (będzie taka możliwość). Zapraszamy też do modlitwy w intencji warsztatów. W czasie warsztatu będziemy modlić się Rytuałem przygotowanym przez Śląską Szkołę Ikonograficzną.

 

PYTANIA?

Masz pytania? Pisz śmiało w komentarzach lub na nasz e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.