Warsztaty OnLine

 

 

Video kursy pisania ikon ....

ZOBACZ...

Warsztaty

 

Stacjonarne kursy pisania ikon...

ZOBACZ...

img 7413

Warsztaty Pisania Ikon w Prałkowcach

W dniach od 5 do 15 listopada 2016 roku, w Ośrodku Szkolenia Sióstr Służebnic NPM w Prałkowcach k. Przemyśla, odbywały się warsztaty tworzenia ikony dla osób początkujących. W warsztatach wzięło udział dziewięciu uczestników, a prowadził prezes fundacji In Blessed Art El’azar Hubert Kampa.

W czasie warsztatów uczestnicy mieli okazję poznać podstawową technikę i materiały potrzebne do tworzenia bizantyjskiej ikony. Każdy mógł dotknąć warsztatu od chwili otrzymania deski, nałożenia płótna, lewkasowania… do ostatnich kresek i napisów na ikonie. W czasie pracy uczestnicy mieli okazję posłuchać konferencji biblijnych o. Adama Szustaka OP, a także konferencji ks. Dariusza Klejnowskiego-Różyckiego, skierowanej do początkujących malarzy ikon.

Gratuluję uczestnikom ich wytrwałości i pełnego zaangażowania. Nie przejmowania się porażkami i trudami, jakie przynosi sama technika ikony, tempery, złocenia.

Prawdziwa ikona to ta napisana sercem. Pisana cierpliwym uczeniem się na własnych błędach, wytrwałym poprawianiem i ćwiczeniem. Każde z powstałych dzieł ma w sobie kawałek serca piszącego. I o to w tych warsztatach chodzi - by poznać nie tyle technikę, ale też siebie samego, swoje zdolności. By odkryć drogę do cierpliwego stawania się ikoną Boga!

Dziękuję wszystkim uczestnikom za wytrwałość. Siostrze Annie Drozd za organizację, dbanie o nasze żołądki, kawę, słodycze… by niczego nam nie brakło.

Zakończeniem warsztatów było uroczyste błogosławieństwo ikon, potem zrobienie napisów i nadanie imienia swoim dziełom. Owoce pracy można obejrzeć w Ekumenicznym Domu Pomocy Społecznej w Prałkowcach, wraz z wystawą "Modlitwa za Migrantów" z pleneru ikonograficznego w Kijowie.

Fotorelacja:

Foto: Jola Franus, s. Anna Drozd i El'azar